Zastrzyki Gdańsk i Gdynia

Zastrzyki (iniekcje) są powszechnym sposobem parenteralnej (pozajelitowej) podaży środków chemicznych (np. leków). Zaletą tej metody jest uniknięcie procesu wchłaniania substancji czynnej z przewodu pokarmowego. W zależności od rodzaju zastrzyku (np. dożylny, domięśniowy, podskórny), lek szybko miesza się z krwią i jest rozprowadzany po tkankach organizmu, wywołując szybkie i silne działanie.

Rodzaje zastrzyków

W warunkach poza ambulatoryjnych najczęściej stosuje się iniekcje podskórne (subcutaneous, sc) i domięśniowe (intramuscular, im). Zastrzyki dożylne robi się głównie w lecznictwie zamkniętym, ze względu na konieczność wykonania wkłucia dożylnego oraz gwałtowne działanie podawanych w ten sposób substancji konieczna jest asysta wykwalifikowanego personelu medycznego. Przeciwwagę dla iniekcji dożylnych stanowią zastrzyki podskórne, które charakteryzują się spowolnią kinetyką uwalniania substancji do krwioobiegu i są relatywnie łatwe do wykonania- nie oznacza to jednak, że może je wykonywać osoba bez odpowiedniego przeszkolenia. Zastrzyki śródskórne robione są stosunkowo rzadko, zazwyczaj do prób uczuleniowych.

Zastrzyki w domu

Każdemu zabiegowi medycznemu i każdej substancji farmaceutycznej towarzyszyć mogą działania niepożądane. Jednak skorzystanie z usług pielęgniarki zapewnia maksimum bezpieczeństwa i skuteczności terapii. Pielęgniarka potrafi wykonać zastrzyk nie tylko dbając o komfort pacjenta, ale jednocześnie potrafi przeciwdziałać ewentualnym komplikacjom. Powierzenie tego zadnia pielęgniarce gwarantuje komfort fizyczny i psychiczny. Wielu osobom wydaje się, że zastrzyk to bardzo prosta procedura, która nie wymaga specjalnych umiejętności- nie jest to jednak trafne. Wykwalifikowany personel potrafi ocenić czy zawartość ampułki do wstrzykiwań jest zdatna do użycia. Wiele substancji dostarczanych jest w formie lifilizatu i wymaga zawieszenia w roztworze przed podaniem. Wszystkie czynności zaczynając od przełamania ampułki po uciśnięcie miejsca wkłucia po zakończeniu procedury należy wykonać aseptycznie. W trakcie wykonywania zbiegu bardzo pomocne jest doświadczenie, które pomaga pewnie i stabilnie operować zarówno igłą jak i tłokiem strzykawki. Zgranie tych wszystkich umiejętności minimalizuje ryzyko powikłań i odczucia bólowe.

Oferujemy Państwu podawanie zastrzyków domięśniowych, podskórnych i dożylnych w miejscu wezwania. Wykonanie zabiegu w domu jest korzystne, gdyż pozwala na uniknięcie kontaktu ze szpitalną florą bakteryjną, oszczędza czas i ogranicza stres.

Zastrzyk domięśniowy

Do zastrzyków domięśniowych najczęściej wykorzystywane są pośladki. Poniżej prezentujemy Państwu krótkie wideo, na którym pielęgniarka wykonuje zastrzyk w pośladek. Na filmie dokładnie widać miejsce wkłucia (zewnętrzy, górny kwadrant pośladka), w tym obszarze minimalizujemy ryzyko podrażnienia nerwu kulszowego ( nervus ischiadicus), który kontroluje część funkcji ruchowych i czuciowych kończyny dolnej. Po wbiciu igły w mięsień pielęgniarka, poprzez cofnięcie tłoka strzykawki wykonuje próbną aspirację żeby upewnić się, że igła nie trafiła w naczynie krwionośne. Wówczas w strzykawce pojawia się pęcherzyk powietrza, gdyby igła znajdowała się w naczyniu to do strzykawki pobrana zostałaby krew. Najdłużej trwającą fazą zabiegu jest podawanie produktu leczniczego- powolny, miarowy ruch minimalizuje nieprzyjemne doznania. Po wyjęciu igły z ciała należy ucisnąć miejsce wkłucia, ułatwia to zamknięcie tkanek.

Zastrzyk podskórny

Iniekcję podskórną wykonujemy żeby zaaplikować związek do tkanki tłuszczowej, która jest słabo ukrwiona. Dzięki temu substancja czynna jest powoli uwalniana do krwioobiegu. Zastosowanie tej techniki u osób o bardzo niskiej zawartości takanki tłuszczowej w organizmie może być problematyczne.

W celu wykonania zastrzyku podskórnego powinno się uformować fałd skórny np. na brzuchu i wprowadzić igłę równolegle do płaszczyzn skóry (bez konieczności aspiracji). Procedurę należy przeprowadzić z zachowaniem zasad aseptyki. Szczegóły zabiegu można zobaczyć na filmie poniżej.