Wlewy dożylne Gdańsk i Gdynia

Kroplówka to prawdopodobnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycznych zaraz po zastrzyku. Procedura polega na przetoczeniu (infuzji) dużej objętości płynów (zazwyczaj więcej niż 50 ml). Przed podaniem kroplówki konieczne jest uzyskanie dostępu dożylnego np. poprzez kaniulację żyły obwodowej za pomocą wenflonu lub przez umieszczenie w naczyniu igły (np. tzw. igły motylkowej). Kroplówki są również podawane podskórnie- wówczas port umieszczany jest w tkance pod skórą. Zabieg wykonywany jest np. żeby wyrównać gospodarkę elektrolitową, nawodnić organizm albo podać leki i/lub substancje odżywcze (np. witaminy, aminokwasy, cukry, lipidy).
Wlewy dożylne (terapia dożylna, IV)
Terapia dożylna to najszybszy sposób dostarczania substancji do organizmu. Związki zawieszone w płynie infuzyjnym transportowane są bezpośrednio do żyły (IV, intravenous), gwarantując natychmiastowe działanie i optymalną biodostępność dla orgiazmu. Tempo przetaczania płynu zależy od średnicy kaniuli lub igły i przekroju drenu łączącego rezerwuar płynu infuzyjnego z portem naczyniowym. Poprzez regulację średnicy drenu można zmieniać szybkość kapania roztworu (z stąd nazwa zabiegu- kroplówka) tzn. ilość kropli wpadających do zbiornika wyrównawczego w jednostce czasu.
Siłą popychającą płyn infuzyjny jest grawitacja, jednak możliwe jest również zastosowanie pompy infuzyjnej, która pozwala na bardzo precyzyjne dawkowanie płynu. Pompy infuzyjne stosowane są głównie w lecznictwie zamkniętym. W terapii dożylnej stosowane są również zastrzyki- np. kiedy cała substancja (w niewielkiej ilości rozpuszczalnika) ma być podana na raz (tzw. bolus, IV push). Ta technika pozwala na natychmiastowe uzyskanie maksymalnego piku substancji czynnej we krwi. Z drugiej strony, pompy strzykawkowe mogą w sposób ciągły podawać niewielką ilość leku umożliwiając utrzymanie jego stałego stężenia we krwi.
Wlewy podskórne (SC)
Substancje podane podskórnie (SC, subcutaneous) działają mniej gwałtownie niż w przypadku podania dożylnego. Dzieje się tak, dlatego, że związki te najpierw muszą zostać wchłonięte z miejsca wkłucia do układu krwionośnego, który następnie może je rozprowadzić po organizmie. Wlew podskórny również omija układ pokarmowy i gwarantuje bardzo dobra biodostępność podawanych substancji. Metoda ta jest najczęściej stosowana w opiece paliatywnej.
Wenflon czy igła?
Wenflon jest prostym portem naczyniowym umożliwiającym kilkukrotne podanie kroplówki. W tym przypadku igła (mandryl) używana jest do nakłucia i wprowadzenia do żyły elastycznej rurki (kaniula). Kaniula pozostaje w naczyniu, a igła jest z niego usuwana. Pacjent z wenflonem może się poruszać, dlatego że rurka jest elastyczna. Średnica kaniuli wenflonu zwęża się z czasem (np. poprzez wykrzepianie krwi w świetle rurki), dlatego żywotność wenflonu jest ograniczona i zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wenflon należy wymieniać również ze względów epidemiologicznych.

Inną opcją, która może zostać wykorzystana do podania kroplówki jest igła. Do podawania kroplówek najczęściej wykorzystywane są igły motylkowe, które swoją nazwę zawdzięczają plastikowym „skrzydełkom” umożliwiającym ich przymocowanie do skóry pacjenta. W tym przypadku igła pozostaje w naczyniu przez cały czas podawania wlewu, a pacjent nie powinien poruszać miejscem wkłucia dlatego, że igła może przekłuć naczynie. Igła musi zostać usunięta z ciała natychmiast po zakończeniu kroplówki i nie może być ponownie wykorzystana. Założenie wkłucia przy użyciu igły motylkowej jest prostsze niż wykonanie kaniulacji a „motylki” czasami są preferowane u pacjentów z „kruchymi” żyłami.
Kroplówki w Gdańsku, Gdyni?
Nasz mobilny zespół pielęgniarski jest do Państwa dyspozycji przez 7 dni w tygodniu, łącznie ze wszystkimi dniami wolnymi. Pielęgniarki chętnie przyjadą i podadzą kroplówkę we wskazanym przez Państwa miejscu. Nasze usługi świadczymy na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Termin wizyty dopasujemy do Państwa oczekiwań. Podłączamy również wlewy, w tym np. kroplówki witaminowe, zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą kroplówek.