Stomią nazywany chirurgiczne wyłonienie (przetoka) światła narządu wewnętrznego (np. jelita lub układu moczowego) na powierzchnię skóry. Najczęstsze przetoki to stomie wydalnicze, tzn. takie, które umożlwiający wydalanie moczu lub kału. Stomie wykonuje się wówczas, kiedy występują problemy z naturalnym wydalaniem. Stomia może zostać wyłoniona na stałe lub czasowo.
Wyłonienie stomii najczęściej wywołuje u Pacjenta duży stres i obawę przed tym czy poradzi sobie z jej obsługą. Oferujemy Państwo asystę pielęgniarki w pierwszych zmianach worka i nauce samodzielnej pielęgnacji przetoki. Podczas wizyt domowych pielęgniarka przekazuje pacjentowi niezbędną wiedzę i umiejętność, dzięki czemu pacjent może się szybko usamodzielnić i powrócić do swojego życia. Dojeżdżamy do pacjentów w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot).
Urostomia
Przetoka moczowo-skórna (wykonana na układzie moczowym), najczęściej polega na połączeniu moczowodu ze skórą, jednak, możliwe są też inne warianty (np. wyjście bezpośrednio z nerki).
Ileostomia
Stomia powstała poprzez wyłonienie fragmentu jelita cienkiego na powierzchnię brzucha. Po wywinięciu jelita i wyeksponowaniu błony śluzowej jelito jest przyszywane do skóry.
Kolostomia
Wyłonienie fragmentu jelita grubego na powierzchnię brzucha. Po wywinięciu jelita i wyeksponowaniu błony śluzowej jelito jest przyszywane do skóry.